Previous Councilors

Term Councilor Subject Area
2012 - 2016 Mary Savina Geohistory
2012 - 2016 Matthew Hill Archaeology
2012 - 2016 Jessica Tierney Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2012 - 2016 Andrea Dutton Marine Geoprocesses
2012 - 2016 Peter Jacobs Terrestrial Geoprocesses
2012 - 2016 Sara Hotchkiss Paleobiology
2012 - 2016 Jeff Dorale Paleoclimatology
2010 - 2014 Alex Wolfe Geohistory
2010 - 2014 Steve Holden Archaeology
2010 - 2014 Kim Cobb Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2010 - 2014 Jean Lynch-Steiglitz Marine Geoprocesses
2010 - 2014 Darrell Kaufman Terrestrial Geoprocesses
2010 - 2014 Elizabeth Hadly Paleobiology
2010 - 2014 Jack Williams Paleobiology
2010 - 2014 Connie Woodhouse Paleoclimatology
2008 - 2012 Brent Ward Geohistory
2008 - 2012 Kenneth Cannon Archaeology
2008 - 2012 Luis Gonzalez Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2008 - 2012 Thomas Marchitto Marine Geoprocesses
2008 - 2012 Bryan Shuman Terrestrial Geoprocesses
2008 - 2012 Mark Bush Paleobiology
2008 - 2012 Bette Otto-Bliesner Paleoclimatology
2006 - 2010 Bruce McMillan Archaeology
2006 - 2010 Jason Briner Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2006 - 2010 Thompson Davis Geohistory
2006 - 2010 Jeffery Donnelly Marine Geoprocesses
2006 - 2010 Arthur Bettis Terrestrial Geoprocesses
2006 - 2010 Katrina Moser Paleobiology
2006 - 2010 Carrie Morrill Paleoclimatology
2004 - 2008 Charles Schweger Archaeology
2004 - 2008 Timothy Jull Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2004 - 2008 John Clague Geohistory
2004 - 2008 Joseph Ortiz Marine Geoprocesses
2004 - 2008 Peter Doran Terrestrial Geoprocesses
2004 - 2008 Scott Anderson Paleobiology
2004 - 2008 Julia Cole Paleoclimatology
2002 - 2006 Rolfe Mandel Archaeology
2002 - 2006 Alison Smith Geochronology-Geophysics-Geochemistry
2002 - 2006 Alan Gillespie Geohistory
2002 - 2006 Konrad Hughen Marine Geoprocesses
2002 - 2006 Donald Rodbell Terrestrial Geoprocesses
2002 - 2006 Stephen Jackson Paleobiology
2002 - 2006 Steven Leavitt Paleoclimatology
2000 - 2004 David Madsen Archaeology
2000 - 2004 Sherilyn Fritz Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
2000 - 2004 Thomas Lowell Geohistory
2000 - 2004 Alan Mix Marine Geoprocesses
2000 - 2004 Grant Meyer Terrestrial Geoprocesses
2000 - 2004 Richard Baker Paleobiology
2000 - 2004 Cary Mock Paleoclimatology
1998 - 2002 David Yesner Archaeology
1998 - 2002 Emi Ito Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
1998 - 2002 William Johnson Geohistory
1998 - 2002 Anne Jennings Marine Geoprocesses
1998 - 2002 Edwin Hajic Terrestrial Geoprocesses
1998 - 2002 Scott Elias Paleobiology
1998 - 2002 Robert Webb Paleoclimatology
1996 - 2000 David Meltzer Archaeology
1996 - 2000 William McCoy Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
1996 - 2000 Arthur Bettis Geohistory
1996 - 2000 Scott Lehman Marine Geoprocesses
1996 - 2000 Leslie McFadden Terrestrial Geoprocesses
1996 - 2000 Eric Grimm Paleobiology
1996 - 2000 Lisa Ely Paleoclimatology
1994 - 1998 William Fitzhugh Archaeology
1994 - 1998 Bonnie Blackwell Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
1994 - 1998 Peter Clark Geohistory
1994 - 1998 Ellen Cowan Marine Geoprocesses
1994 - 1998 Kenneth Pierce Terrestrial Geoprocesses
1994 - 1998 Mary Edwards Paleobiology
1994 - 1998 Raymond Bradley Paleoclimatology
1992 - 1996 Donald Grayson Archaeology
1992 - 1996 Meyer Rubin Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
1992 - 1996 Hilton Johnson Geohistory
1992 - 1996 Daniel Belknap Marine Geoprocesses
1992 - 1996 Arthur Bloom Terrestrial Geoprocesses
1992 - 1996 Russell Graham Paleobiology
1992 - 1996 Katherine Hirschboeck Paleoclimatology
1990 - 1994 James Benedict Archaeology
1990 - 1994 Henry Schwarcz Geochronology, Geophysics, and Geochemistry
1990 - 1994 Steven Colman Geohistory
1990 - 1994 Warren Prell Marine Geoprocesses
1990 - 1994 James Teller Terrestrial Geoprocesses
1990 - 1994 Cathy Whitlock Paleobiology
1990 - 1992 Dorothy Peteet Paleoclimatology
1990 - 1994 Patrick Bartlein Paleoclimatology
1988 - 1992 Raymond Wood Anthropology and Archaeology
1988 - 1992 Daniel Muhs Geophysics and Geochemistry
1988 - 1992 Ardith Hansel Historical Geology and Stratigraphy
1988 - 1992 Vance Holliday Physical Geology and Geomorphlogy
1988 - 1992 Vera Markgraf Ecology and Paleoecology
1988 - 1992 Connie Sancetta Other Quaternary Studies
1986 - 1990 Robson Bonnichsen Anthropology and Archaeology
1986 - 1990 Gifford Miller Geophysics and Geochemistry
1986 - 1990 William Wayne Historical Geology and Stratigraphy
1986 - 1990 Lee Clayton Physical Geology and Geomorphlogy
1986 - 1990 Louis Maher Ecology and Paleoecology
1986 - 1990 Raymond Bradley Other Quaternary Studies
1984 - 1988 Charles Turner Anthropology and Archaeology
1984 - 1988 John Westgate Geophysics and Geochemistry
1984 - 1988 David Mickelson Historical Geology and Stratigraphy
1984 - 1988 Parker Calkin Physical Geology and Geomorphlogy
1984 - 1988 Thomas Ager Ecology and Paleoecology
1984 - 1988 Daniel Lawson Other Quaternary Studies
1982 - 1986 George Frison Anthropology and Archaeology
1982 - 1986 Weston Blake Geophysics and Geochemistry
1982 - 1986 Ernest Muller Historical Geology and Stratigraphy
1982 - 1986 Stephen Porter Physical Geology and Geomorphlogy
1982 - 1986 Grace Brush Ecology and Paleoecology
1982 - 1986 Valmore LaMarche Other Quaternary Studies
1980 - 1984 Richard Morlan Anthropology and Archaeology
1980 - 1984 Minze Stuiver Geophysics and Geochemistry
1980 - 1984 Paul Karrow Historical Geology and Stratigraphy
1980 - 1984 Peter Birkeland Physical Geology and Geomorphlogy
1980 - 1984 Daniel Livingstone Ecology and Paleoecology
1980 - 1984 George Kukla Other Quaternary Studies
1978 - 1982 David Sanger Anthropology and Archaeology
1978 - 1982 Robert Stuckenrath Geophysics and Geochemistry
1978 - 1982 Arthur Bloom Historical Geology and Stratigraphy
1978 - 1982 William Bull Physical Geology and Geomorphlogy
1978 - 1982 James Ritchie Ecology and Paleoecology
1978 - 1982 Harold Fritts Other Quaternary Studies
1976 - 1980 Alan Bryan Anthropology and Archaeology
1976 - 1980 Paul Damon Geophysics and Geochemistry
1976 - 1980 Richard Goldthwait Historical Geology and Stratigraphy
1976 - 1980 James Knox Physical Geology and Geomorphlogy
1976 - 1980 John Matthews Ecology and Paleoecology
1976 - 1980 John McAndrews Other Quaternary Studies
1974 - 1978 Cynthia Irwin-Williams Anthropology and Archaeology
1974 - 1978 Jerry Brown Geophysics and Geochemistry
1974 - 1978 Aleksis Dreimanis Historical Geology and Stratigraphy
1974 - 1978 Marie Morisawa Physical Geology and Geomorphlogy
1974 - 1978 John Imbrie Ecology and Paleoecology
1974 - 1978 Roger Barry Other Quaternary Studies
1972 - 1976 Edwin Wilmsen Anthropology and Archaeology
1972 - 1976 Meyer Rubin Geophysics and Geochemistry
1972 - 1976 Roald Fryxell Historical Geology and Stratigraphy
1972 - 1976 Peter Birkeland Physical Geology and Geomorphlogy
1972 - 1976 Margaret Davis Ecology and Paleoecology
1972 - 1976 Robert Ruhe Other Quaternary Studies
1970 - 1972 Richard Daughtery Anthropology and Archaeology
1970 - 1974 William Mayer-Oaks Anthropology and Archaeology
1970 - 1972 Wallace Broecker Geophysics and Geochemistry
1970 - 1974 Brent Dalrymple Geophysics and Geochemistry
1970 - 1974 Vance Haynes Historical Geology and Stratigraphy
1970 - 1974 Joseph Hartshorn Physical Geology and Geomorphlogy
1970 - 1972 Estella Leopold Ecology and Paleoecology
1970 - 1974 Daniel Livingstone Ecology and Paleoecology
1970 - 1974 Stanley Schumm Other Quaternary Studies
1968 - 1970 Cynthia Irwin-Williams Anthropology and Archaeology
1968 - 1972 Frederick Johnson Anthropology and Archaeology
1968 - 1972 Donn Gorsline Geophysics and Geochemistry
1968 - 1970 Terah Smiley Geophysics and Geochemistry
1968 - 1972 Harold Malde Historical Geology and Stratigraphy
1968 - 1970 Sheldon Judson Historical Geology and Stratigraphy
1968 - 1972 William Wayne Physical Geology and Geomorphlogy
1968 - 1970 Donald Easterbrook Physical Geology and Geomorphlogy
1968 - 1970 John Marr Ecology and Paleoecology
1968 - 1972 Robert Sigafoos Ecology and Paleoecology
1968 - 1970 Cesare Emiliani Other Quaternary Studies
1968 - 1972 Ansel Gooding Other Quaternary Studies